czwartek, 17 grudnia 2009

Naturalny dom

Schronienie od zawsze odgrywało w życiu człowieka. Począwszy od jaskini i prostych ziemianek wznoszone były coraz to nowsze konstrukcje mające zapewnić ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, dzikimi zwierzętami czy też przeciw innym czynnikom zewnętrznym. Techniki wznoszenia budynków, a także stosowane materiały budowlane oraz narzędzia, maszyny, i urządzenia budowlane były i nadal są rozwijane aby wznoszenie budynków było szybsze i łatwiejsze.


We współczesnym budownictwie stawia się przede wszystkim na trzy elementy a mianowicie na ekologię, niskie koszty eksploatacji oraz na komfort mieszkania. Jednym z rozwiązań spełniających te kryteria jest tzw naturalny dom. Koncepcja tego systemu budowlanego jest stosunkowo młoda. Jej głównym założeniem jest jak najefektywniejsze wykorzystanie wykorzystanie rozwiązań, które pojawiły się już w innych systemach. Wykonawcy naturalnych domów całymi garściami czerpią pomysły z takich koncepcji jak domy drewniane, domy pasywne czy też nowoczesne budownictwo.
Źródło: Naturalny dom co to takiego? - Joy of Comunism


Naturalny dom a ekologia
Już sama nazwa sprawia, że kojarzy się on nam z bezpieczeństwem dla środowiska naturalnego. Jest to skojarzenie jak najbardziej trafne. Materiały wykorzystywane w jego budowie przeważnie pochodzą z recyclingu lub też nadają się do ponownego wykorzystania lub łatwej i bezpiecznej utylizacji. Nie wydzielają one żadnych szkodliwych i toksycznych substancji do środowiska. Przykładem może tu być wełna celulozowa wykorzystywana do izolacji cieplnej domu. Materiał ten jest pochodną makulatury. Jako elementy konstrukcyjne wykorzystywane jest najczęściej drewno ( konstrukcja zewnętrzna) oraz metale takie jak żelazo (konstrukcja szkieletowa), które nadają się w niemal 100% do utylizacji.

Innym aspektem przemawiającym za ekologicznością domu jest jego energooszczędność. Wysoki poziom szczelności sprawia że w zasadzie nie potrzebne jest stosowanie dodatkowych systemów grzewczych. Powietrze nagrzewane możne być dzięki rekuperacji, nagrzewaniu słonecznemu lub też nagrzewaniu elektrycznemu. Wykorzystywanie czystych źródeł energii elektrycznej takich jak wiatr czy energia słoneczna powalają na ograniczenie użycia energii z tradycyjnych źródeł, a co za tym idzie mniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery oraz użycie surowców naturalnych takich jak węgiel czy ropa naftowa.

Ekonomiczność naturalnego domu
Z drugiej strony zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej to duo niższe koszty eksploatacji domu dla jego mieszkańców. Stosowanie paneli słonecznych lub też przydomowej elektrowni wiatrowej lub wodnej sprawia, e naturalny dom zużywa kilkukrotnie mniej energii niż domy budowane w sposób tradycyjny. Dzięki zastosowaniu specjalnych kolektorów służących do gromadzenia deszczówki możliwe jest znacznie mniejsze zużycie wody.

Znacznym problemem w przypadku naturalnego domu są znacznie wyższe koszty jego budowy. Cena takiego domu jest kilkanaście procent wyższa iż w przypadku domu o podobnych parametrach budowanego w systemie tradycyjnym. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na tego typu inwestycję. Biorąc jednak pod uwagę korzyści płynące z mieszkania i eksploatacji takiego domu jest to inwestycja bardzo opłacalna.