środa, 30 marca 2016

certyfikat FSC

Co to jest certyfikat FSC?


Autor: Damian Jarzębski


Często w naszym otoczeniu, znajdują się produkty z drewna. Są to meble drewniane, wiaty garażowe czy też inna architektura ogrodowa. Niejednokrotnie jednak na takich produktach można znaleźć logo FSC. Co to jest takiego?


Logo FSC oznacza przyznanie certyfikatu FSC, czyli Forest Stewardship Council ®. Odnosi się to do tego, że dany produkt, np. wiata garażowa została stworzona z drewna pochodzącego z lasów, które są zarządzane w sposób zrównoważony.

Co to takiego są te lasy zrównoważone? I jaki to ma wpływ na życie codzienne użytkownika wyrobu z drewna?

Oficjalna dokumentacja certyfikacyjna FSC zabiera główne wytycze na podstawie których przyznawany jest certyfikat FSC. Aby las został uznany za zarządzany w sposób zrównoważony muszą być spełnione m.in. takie warunki jak:

  • możliwy jest naturalny rozkład martwych drzew,

  • w miejsce wyciętych drzew sadzi się nowe,

  • zachowana jest obecność młodych i starych drzew,

  • ochrona fauny i flory,

  • przestrzeganie praw pracowniczych,

  • ograniczenie z korzystania z chemicznych środków ochrony roślin,

  • zakaz tworzenia nowych plantacji względem skupisk naturalnych.

Tak więc korzystając z produktów FSC mamy pewność, że drewno pochodzi z pewnego, legalnego źródła, na które są nałożone pewne restrykcje. W ten sposób kupując produkty FSC przyczyniamy się do zachowania zrównoważonego rozwoju lasów. Dzięki temu lasy mogą się rozwijać naturalnie i nie jest to zbytnie obciążenie w typowym zjawisku jakim jest "znikanie" lasów.

Dlaczego nie wszyscy oferują drewno FSC?

Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. Istotną rzeczą są koszty pozyskiwania drewna z lasów certyfikowanych. Dużo tańszym rozwiązaniem jest zupełne wycięcie drzew. Zatem, aby przestrzegać restrykcyjnych warunków zarządzania lasami potrzeba nie lada wysiłku, trudu oraz nakładów finansowych. Jednym słowem rzecz biorąc drewno bez certyfikatów jest dużo tańsze.

Trzy rodzaje FSC

W procesie akredytacji i chęci uzyskania certyfikatu FSC mamy możliwość otrzymania aż 3 ich rodzaje:

  1. FSC PURE - oznacza on, że drewno w produkcie pochodzi w 100% z drewna certyfikowanego,

  2. FSC MIX - minimum 70% drewna, które zawarte jest w produkcie jest certyfikowane. Pozostałe 30% nie posiada certyfikacji,

  3. FSC RECYCLED - przynajmniej 85% surowca musi pochodzić z recyklingu.

Tak więc warto dbać o środowisko naturalne. Wybierajmy więc drewno, które pochodzi z legalnych źródeł. Może produkty z takiego drewna są nieco droższe, ale świadomość przyczyniania się do ochrony środowiska jest bezcenna.


Stosowanie drewna FSC odbywa się między innymi w firmie Jagram-Pro S.A. - www.jagram.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.